Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Zgodnie z danymi GUS, w 2013 r. było 88 267 wypadków przy pracy, w tym 2605 w województwie lubuskim. W przeliczeniu na 1000 osób zatrudnionych, w lubuskim wypadkom ulega 8,98 osób rocznie, co stanowi ścisłą krajową czołówkę. Taki stan rzeczy utrzymuje się od kilku lat…

Poniżej przedstawiamy przykłady wypadków przy pracy z ostatniego okresu z terenu województwa lubuskiego.

  

ŚMIERTELNY WYPADEK PRZY PRACY NA WIADUKCIE - TRASA S3

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 27 i 33 lata. Pierwszy z oskarżonych zatrudniony w firmie budowlanej jako osoba nadzorująca prace spawaczy, oraz drugi - kierownik robót mostowych w okresie od września 2012 r. do 01 lutego 2013 r. w Świebodzinie narazili pracowników wykonujących prace spawalnicze na wiadukcie WD na trasie S3 na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Oskarżeni dopuścili pracowników do prac pomimo tego, że otwór technologiczny w deskowaniu wiaduktu nie był w prawidłowy sposób zabezpieczony, gdyż zaniechano ustawienia wokół jego krawędzi stałych barierek drewnianych.

Oskarżeni w dniu 02 lutego 2013 r. nieumyślnie spowodowali śmierć człowieka, w ten sposób, iż dopuścili pokrzywdzonego do pracy w charakterze spawacza na ww wiadukcie mimo, że otwór technologiczny w deskowaniu wiaduktu nie był prawidłowo zabezpieczony, w wyniku czego pokrzywdzony idąc na miejsce gdzie miał wykonywać prace spawalnicze spadł z wiaduktu z wysokości ok. 5 metrów na podłoże doznając obrażenia ciała w postaci stłuczenia głowy, stłuczenia klatki piersiowej ze złamaniem żeber i pęknięciem serca. Mężczyzna zginął na miejscu.

W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że feralnego dnia pokrzywdzony przystępując do pracy pobrał szpulę drutu spawalniczego o wadze 15 kg i udał się w kierunku tzw. wieży, gdzie miał spawać. Idąc na miejsce, przemieszczał się inną drogą niż zwykle, gdyż tym razem szedł po płytach ze sklejki. W jednym miejscu płyt jednak nie było, był tam bowiem otwór technologiczny w deskowaniu wiaduktu. Otwór ten był zabezpieczony w ten sposób, iż wokół jego krawędzi rozciągnięto taśmę ostrzegawczą koloru biało czerwonego. Z uwagi na panującą porę roku i dnia, na budowie panował półmrok, mimo sztucznego oświetlenia. Idąc w kierunku miejsca pracy, pokrzywdzony wpadł do tego otworu, przez który spadł na ziemię. Powierzchnia deskowania, po której się poruszał znajdowała się ok. 5 metrów nad ziemią. Upadek na ziemię spowodował obrażenia w postaci stłuczenia klatki piersiowej oraz złamania żeber, które przebiły serce, powodując natychmiastowy zgon. 
W sprawie powołano biegłych z dziedziny BHP, który jednoznacznie stwierdził, że sposób zabezpieczenia krawędzi pola otworu płyty wiaduktu nie był prawidłowy, wystarczający i zgodny z przepisami BHP.

źródło: http://www.zielona-gora.po.gov.pl